UngdomsOas

En oas för unga att få möta Jesus i och växa i tro på Honom!

Vi vill att unga ska få möta Guds kärlek och älska Jesus tillbaka med hela sitt hjärta, hela sin själ och all sin kraft. Därför anordnar vi läger, ungdomskvällar, resor, har ett aktivt brett kontaktnät och besöker församlingars ungdomsgrupper.

Vi vill också ge utrymme för unga att växa i sina gåvor och tränas i ledarskap. Därför drivs och utförs det mesta i UngdomsOas av unga. Engagemanget hos unga initieras av UngdomsOas ledningsteam, en mindre grupp unga vuxna med särskilt ansvar, och stöttas av den anställda inspiratören för UngdomsOas.

Vi är övertygade om att Bibeln är Guds ord till oss människor och att Gud talar till oss genom Bibeln. UngdomsOas längtar efter att Bibeln ska vara central i varje ungdoms liv. Vi betonar vikten av att vi läser Bibeln, att den får forma våra liv, utveckla vårt lärjungaskap och att den får dra oss närmare Gud själv.

Vi längtar efter att se väckelse i Sverige och vi tror att vi behöver hjälpas åt för att kunna ta hand om det stora intresset för Jesus som väckts under de senaste åren. Därför stöttar vi och uppmuntrar vi ekumeniska satsningar och samarbeten runtom i Sverige.
Det behövs representanter från Svenska kyrkan i dessa sammanhang och vi gör detta med glädje. 

Vi arrangerar vårt sommarläger vecka 31, i samband med Oasrörelsens sommarmöte.
Vi har vid fredstillstånd en resa till Israel årligen för Unga vuxna mellan 20-35.
Det finns även möjlighet att konfirmera sig med UngdomsOas.

Det behövs många oaser för unga att hitta till under sina vandringar genom öknen. Vi hoppas få vara just det, en OAS!

Mvh UngdomsOas ledningsteam, genom Anna Hansson (inspiratör)

Läs gärna mer på vår hemsida HÄR och följ oss på Instagram HÄR